Skip to main content

You are here

Best Educational Building

Shortlisted Finalists

Albion Primary School, Southwark

Albion Primary School, Southwark

  • Region: London
  • Project team: Morgan Sindall, Haverstock, London Borough of Southwark
  • Local authority building control team: London Borough of Southwark

Georges Lemaitre Building, St Wilfrid’s RC College, South Shields

Georges Lemaitre Building, St Wilfrid’s RC College, South Shields

  • Region: Northern
  • Project team: Northern Bear Building Services Ltd,
    ADP Architecture, St Wilfrid's RC College, Portland Consulting Engineers, Gemini, Grange North East, Mott MacDonald
  • Local authority building control team: South Tyneside Council

Isaac Newton Building, University of Lincoln

Isaac Newton Building, University of Lincoln

  • Region: East Midlands
  • Project team: BAM Construction, Maber Associates Ltd, University of Lincoln  
  • Local authority building control team: City of Lincoln

Islwyn High School, Caerphilly

Islwyn High School, Caerphilly

  • Region: Wales
  • Project team:  Willmott Dixon, Caerphilly County Borough
    Council Building Consultancy, Caerphilly County Borough Council Education Department
  • Local authority building control team:  Caerphilly County Borough Council

National College for High Speed Rail, Doncaster Campus

National College for High Speed Rail, Doncaster Campus

 

  • Region: Yorkshire
  • Project team:  Wilmott Dixon Construction, Bond Bryan Architects, Doncaster Metropolitan Borough Council
  • Local authority building control team: Doncaster Metropolitan Borough Council

National College for High Speed Rail, Birmingham

National College for High Speed Rail, Venture Way, Birmingham

  • Region: West Midlands
  • Project team:  Willmott Dixon Construction Ltd, Bond Bryant Architects, Birmingham City Council, Acivico Building Consultancy Ltd 
  • Local authority building control team:  Acivico Birmingham City Council

Nower Wood Educational Nature Reserve, Leatherhead, Surrey

Nower Wood Educational Nature Reserve, Leatherhead, Surrey

  • Region: South East
  • Project team: Sandy Lane Projects, GWP Architects, Surrey Wildlife Trust
  • Local authority building control team:  Southern Building Control Partnership

Somerset Rural Life Museum, Abbey Farm, Glastonbury

Somerset Rural Life Museum, Abbey Farm, Glastonbury

  • Region: South West
  • Project team:  Ken Biggs Contractors Ltd, Architecton Ltd, South West Heritage Trust
  • Local authority building control team: Somerset Building Control Partnership

Sports & Learning Building, Stephen Perse Senior School

Sports & Learning Building, Stephen Perse Senior School

 

  • Region: East Anglia
  • Project team:  Kier Construction (Eastern),
    Chadwick Dryer Clarke, The Stephen Perse Foundation,
    Smith & Wallwork, Mott MacDonald, Sharps Redmore, Bidwells
  • Local authority building control team: 3C Shared Services

UCLAN Social Spaces, University of Central Lancashire

UCLAN Social Spaces, University of Central Lancashire

 

  • Region: North West
  • Project team:  Conlon Construction Ltd, AHR Architects, University of Central Lancashire, AA Projects
  • Local authority building control team: Preston City Council

UWE Digital Media Building Bower Ashton, Bristol

UWE Digital Media Building Bower Ashton, Bristol

 

  • Region: West of England
  • Project team:  Wilmott Dixon, Austin-Smith Lord
  • Local authority building control team: Bristol City Council

 

Wycombe Abbey Boarding Houses, Buckinghamshire

Wycombe Abbey Boarding Houses, Buckinghamshire

  • Region: Central
  • Project team:  SDC, David Morley Architects, Wycombe Abbey School, LUC, Price & Myers, Max Fordham, Gleeds
  • Local authority building control team: Wycombe District Council

Have you booked your place at the Grand Finals? Book now!